Jak ustawić tęczę na klawiaturze

Przyporządkowanie kolorów do poszczególnych dźwięków gamy pomaga mi rozpocząć muzyczną przygodę z przedszkolakami. Barwne słyszenie nie jest w muzyce niczym nowym. Zdarzali się kompozytorzy, którzy identyfikowali brzmienia pojedynczych tonów lub całych akordów z określonym kolorem. Co ciekawe, każdy z nich odbierał muzykę inaczej i nie udało się stworzyć uniwersalnej skali kolorystycznej. Przyglądając się poszczególnym instrumentom i materiałom dydaktycznym dla dzieci, bo takie najczęściej wykorzystują kolory do nauki nut, widzę że choć tęcza jest popularnym rozwiązaniem nadal nie ma jasności co do niektórych barw i dźwięków.

Czasami wydaje mi się, że niektóre instrumenty czy zabawki dla dzieci wykorzystują barwy tęczy do zaznaczenia dźwięków tylko dlatego że ładnie to wygląda, ale w niektórych przypadkach należy doszukiwać się głębszego sensu takiego ułożenia.

Kolory w spektrum barw, czyli w widmie optycznym, jakie uzyskujemy po rozłożeniu światła przechodzą między sobą płynnie, tzn. jeśli chcemy przejść z czerwonego do zielonego to po drodze najpierw znajdzie się pomarańczowy i żółty ze wszystkimi możliwymi odcieniami. Podobnie jest w muzyce. Pomiędzy dźwiękami jest nieskończona ilość mikrotonów, choć na klawiaturze fortepianu możemy wyróżnić jedynie całe tony i półtony. Najbardziej dostępnym instrumentem na którym możemy wykonać dźwięki znajdujące się pomiędzy dwoma najbliższymi klawiszami jest ludzki głos. Należy płynnie prześlizgiwać się głosem (wł. glissando) w górę lub w dół, żeby odkryć całe bogactwo tonów. Podobny efekt otrzymamy na instrumentach strunowych przesuwając rękę po gryfie.

Na klawiaturze fortepianu znajdziemy 7 różnych białych klawiszy oraz dwa ,,domki” z czarnymi klawiszami (dwu i trzyklawiszowe). Białe klawisze odpowiadają dźwiękom gamy, które każdy na pewno mniej lub bardziej kojarzy z któregoś etapu edukacji muzycznej. Zapewne znacie ich nazwy solmizacyjne: do, re, mi… lub literowe: c, d, e…

Poniżej podaję rozpiskę kolorów dla poszczególnych dźwięków, której używam na lekcjach z moimi uczniami i według której zaprojektowałam kolory na muzycznych kostkach:

C/Do- czerwony

D/Re-pomarańczowy

E/Mi- żółty

F/FA-zielony

G/Sol-niebieski

A/La-fioletowy

H/Si-różowy

 

tecza_na_klawiaturze

 

udostępnij artykuł

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

zobacz podobne artykuły

menu główne

kategorie sklepu